0

Jak zatrzymać w domu przyjemny chłód w trakcie upałów

Prognoza pogody na najbliższe dni jest niesamowicie optymistyczna! Po długich, zimowych miesiącach w końcu możemy cieszyć się ciepłymi, pełnymi słońca dniami! Tylko że – no właśnie, niestety, jak zwykle pojawia się to sformułowanie – takie wysokie temperatury często wiążą się ze spadkiem jakości funkcjonowania. Ciepło na zewnątrz oznacza ciepło w mieszkaniu, które przecież po długich godzinach spędzonych w skwarze powinno stanowić rodzaj cienistej oazy.

Specjalne rolety i markizy

Na szczęście z przegrzanymi wnętrzami można skutecznie walczyć! Dzięki kilku prostym trikom będziemy mogli bez przeszkód cieszyć się latem po długiej zimie nie martwiąc się o to, że w międzyczasie nasze mieszkanie zamienia się w saunę! Pierwszą rzeczą, jaką możemy zrobić, jest zamontowanie w oknach specjalnych rolet. Nie od dziś wiadomo, że dzięki zasłanianiu okien mieszkanie wolniej się nagrzewa. Nowoczesne rolety idą o krok dalej i nie tylko powstrzymują promienie słoneczne przed wpadaniem do pomieszczenia, ale wręcz odbijają niepożądane promieniowanie! Ta dodatkowa funkcja czyni z nich prawdziwego sprzymierzeńca tych osób, które cierpią na nadwrażliwość na promieniowanie UV. Więcej o doskonałych i niezwykle funkcjonalnych roletach można znaleźć tutaj – http://www.velux.pl/produkty/rolety-i-markizy/rolety-zewnetrzne. Niestety, rolety mają jedną sporą wadę, są dosyć kosztowne, więc wymiana wszystkich zasłon i firanek na to innowacyjne rozwiązanie mogłaby się okazać przedsięwzięciem nieco kosztownym. Na szczęście istnieją inne sposoby na obniżenie temperatury w pomieszczeniu!

Inne sposoby na obniżenie temperatury w mieszkaniu

Przede wszystkim warto uczyć się od starożytnych Rzymian, którzy byli ekspertami w kategorii „przytulne mieszkanie” (chociaż fakt, ołowiane rury nie były najlepszym pomysłem). Większość osób wychodząc rano z domu w upalny zostawia wszystkie okna uchylone, albo wręcz szeroko otwarte. Jest to błąd – jak już wspomnieliśmy, okna powinny być szczelnie zasunięte oraz zamknięte na cztery spusty! To właśnie przez ona pomieszczenie najbardziej się nagrzewa! Mieszkańcy starożytnego Rzymu doskonale o tym wiedzieli, dlatego dom wietrzyli dopiero wieczorem, kiedy powietrze się ochładzało. Doskonałym pomysłem jest również zawieszenie przy oknie wilgotnego prześcieradła. Powietrze wpadające do domu będzie musiało pokonać przeszkodę z wilgotnej bawełny, dzięki czemu znacząco obniży swoją temperaturę. Oprócz tego warto zainwestować w stojące wentylatory oraz – najzwyklejszy wachlarz. 😉

Jak widać, z upałami można sobie radzić całkiem skutecznie bez montowania w domu kosztownej i niezbyt dobrej dla zdrowia klimatyzacji! Dzięki temu możemy bez przeszkód cieszyć się słońcem i wysoką temperaturą, których wcale nie mamy w ciągu roku tak dużo!

Tags: