0

Wygoda korzystania z łazienki, wyposażenie łazienek i ich ergonomia

Wyposażenie łazienek potrafi być problematyczne. Wnętrze to staramy się urządzić raz, a dobrze, tak aby nie było konieczności przeprowadzania ogromnych remontów. Łazienka przede wszystkim powinna być funkcjonalna, zapewnienie komfortu korzystania z niej to najistotniejsza kwestia. Określone wskazówki pozwalające ustrzec się błędów w rozmieszczeniu podstawowych sprzętów zapewniają nam gwarancję zaprojektowania wnętrza komfortowego, już na poziomie projektu.
Wyposażenie łazienek to przede wszystkim podstawowe sprzęty jak toaleta, wanna albo natrysk i zlew. Normy pozwalają nam na ustalenie ile miejsca musimy przeznaczyć, nie tylko na ich wstawienie, ale szczególnie na wygodne używanie.

Miejsce pozwalające na swobodne korzystanie z wanny czy prysznicu to powierzchnia minimum 70 cm wzdłuż oraz 90 centymetrów długości. Taka ilość miejsca pozwoli nam swobodnie rozebrać się czy wytrzeć po kąpieli.

Umywalka w łazience, która będzie używana nie tylko do odświeżenia rąk po wyjściu z toalety, powinna mieć zagwarantowane dość szczególne warunki. Aby odświeżyć się bez konieczności kąpieli, twarz albo zeprać plamę, potrzebujemy sporo miejsca. Najmniejsza szerokość to 65 cm, jednakże długość musi być większa niż metr. Nie zapominajmy, że z umywalki będą korzystać także najmłodsi lub seniorzy, a oni mogą potrzebować przy tym pomocy, z tego powodu metr to istne minimum.

Swobodne używanie toalety wymaga, by była ona umieszczona minimum 20 centymetrów od ściany, tak by nie dotykać nią łokciem. Natomiast pole w obrębie jakiego znajduje się miska klozetowa to minimalne 80 na 85 centymetrów.

Wyposażenie łazienek to bardzo specyficzny dział ergonomii, jednakże powyższych zaleceń warto przestrzegać. Nie ma nic bardziej uprzykrzającego życie niż codziennie niewygodne korzystanie ze swojej łazienki. Ograniczenia metrażowe jakie zazwyczaj narzucane są nam poprzez rozkład mieszkania sprawiają, że wyposażenie łazienek z zachowaniem wszystkich zaleceń staje się niemożliwe. Nie zapominajmy, że te przestrzenie mogą na siebie nachodzić, jednak wybierając rozkład pomieszczenia zwróćmy uwagę czy wszystkie zostaną zachowane.