0

Kryteria wyboru, tapety na ścianę do każdego pomieszczenia

Tapety na ścianę gościły w każdym domu. Kładziono je w dosłownie każdym wnętrzu. Zastępowały kuchenne kafelki, zabezpieczały łazienki przed odpadającą farbą, a także bywały częścią mebli.

W zależności od tworzywa użytego do wyprodukowania tapet, odznaczają się one różną odpornością na uszkodzenia. Spotkamy tapety na ścianę z jednowarstwowego papieru, ich trwałość jest bardzo znikoma, jak i te wykonane z potrójnej warstwy. Dostępne są także tapety winylowe czy na flizelinie, które dobrze zastąpią klasyczne materiały wykończeniowe. Oczywiście nigdy nie będzie to porównywalny efekt do kafelek, stali bądź szkła. Jednakże tapeta wysokiej jakości sprawdzi się w ciągu kuchennym czy w łazience. Odpowiednio położona i pielęgnowana będzie spełniać swoje funkcje przez wiele lat. Natomiast ewentualna zmiana wiąże się z kilkugodzinnym remontem i o nieporównywalnie mniejszym wkładem pracy i pieniędzy, niż wymiana kafelków bądź innej okładziny.

Zdecydowana większość ludzi nie darzy tapet sympatią. Bez wątpienia spowodowane jest to ich niewielką jakością jeszcze niespełna trzydzieści lat temu. Dostępne w tamtym czasie tapety na ścianę nie były ładne, precyzyjne i dobrze wykonane, jak te dzisiejsze. Aktualnie bardziej kłopotliwym zadaniem jest wybranie tapety niż mebli. Setki deseni, w licznych wariantach i spośród wiodących wytwórców, powodują, że musimy zdecydować się jedną rzecz na tysiące nam zaprezentowanych. Konkretnym ułatwieniem doboru tapety na ścianę jest ich miejsce położenia, struktura oraz gama kolorystyczna. Po wyborze kryteriów wyboru tapet zostaje niespełna setka. Pamiętajmy jednak, że dobra okładzina kosztuje nieco więcej niż najtańsze wersje papierowe. Różnica w cenie pomiędzy słabą i drogą tapetą potrafi wynieść nawet dziesięciokrotność kosztów tańszej tapety. Z tego względu dokonujmy wyboru z rozsądkiem i po wcześniejszym zapoznaniu z tematem.