0

Jasno i przytulnie – wnętrza skandynawskie

Trend skandynawski jest współcześnie jednym z najbardziej popularnych kierunków w aranżacji domów jak i mieszkań. Wbrew pozorom utworzenie we wnętrzu „Niewielkiej Skandynawii” jest to nie byle wyzwanie. Jak się do tego zabrać? W rolę przewodnika wystąpi architekt wnętrz Anna Koszela.

W odpowiedzi na skandynawski klimat…
Początków stylu skandynawskiego w aranżacji wnętrz powinno się szukać w …pogodzie. Długie, chłodne zimy, a na domiar tego krótkie dzionki z małą ilością naturalnego światła, sprawiały, że egzystencja na dalekiej północy Kontynentu biegło dość ponuro. Mieszkańcy Skandynawii musieli odnaleźć skuteczne antidotum na depresyjną aurę, by ich domowe wnętrza były pogodniejsze, szczęśliwe, ciepłe i rozświetlone. W ten sposób w dużym skrócie narodził się styl skandynawski, jakiego naturalnym źródłem są domy w Norwegii, Szwecji jak i Danii. Istotne zasługi na rzecz upowszechnienia motywów skandynawskich w wystroju wnętrz ma szwedzki artysta przełomu XIX i XX w. Carl Larsson. Jego cieszące się wielką popularnością akwarele przedstawiały domowe przestrzenie urządzone poprzez jego żonę Karin, które to stały w opozycji do ówczesnego mrocznego i dodatkowo depresyjnego stylu mieszczańskiego.

Praktyczna naturalność
Wnętrza utrzymane w klimacie skandynawskim przejawia nienaganny kompromis między estetyką, a praktycznością. Umeblowanie, lub inne elementy wyposażenia są w zasadzie praktyczne i użyteczne. Surowe, pozbawione zbędnego detalu sprzęty niczego nie próbują udawać, przez co temu zachwycają naturalnością i prostotą. „Pierwsze co przychodzi mi do głowy na myśl o Skandynawii to bezpretensjonalność i dokładnie ta cecha znajduje stuprocentowe odbicie w skandynawskim wystroju wnętrz” – twierdzi projektant Anna Koszela . Domy i mieszkania urzekają minimalizmem i przystępną formą. Nadto jasna i lekka kolorystyka skłania do relaksu i odpoczynku. Estetykę skandynawską należy poczuć, klimat jak i atmosferą są w stanie wyczarować nawet proste, jednakże wyraziste dodatki. Odpowiedzialność za styl wystroju spoczywa na subtelnej, niewymuszonej dekoracji: „Surowy drewniany pieniek, pled z ludowym wzorem lub zwyczajny taboret pomalowany na krwistą czerwień są w stanie odegrać rolę abstrakcyjnej kreacji na tle wszędobylskiej bieli”– twierdzi Anna Koszela.

Kolory…
Bazą na rzecz wyczarowania „niewielkiej Skandynawii” we wnętrzu jest biel, która poza elegancją i świeżością posiada walor praktyczny którego nie można przecenić. „Jest kolorem znakomicie odbijającym blask, który to sprawia, że chociażby słabo oświetlone wnętrza zyskują na jasności i robią wrażenie optycznie większych” – informuje projektant wnętrz Anna Koszela . Biała barwa widnieje w każdym miejscu.Odszukamy ją nie tylko na ścianach, ale i na podłodze, w wybarwieniu mebli i dodatkach. Jak żaden inny kolor, zezwala na niefrasobliwy miks przedmiotów o krańcowo odmiennej stylistyce. W barwnej hierarchii ważności kolejne miejsca zajmują chłodne błękity, pudrowe róże, miękkie żółcienie jak i gołębie szarości. „Na takim tle cudownie wypadają głębokie kolorystyczne akcenty, pojawiające się w przedmiotach codziennego użytku” nadmienia Anna Koszela . Wyraźny kolor gości jednak głównie w dodatkach – na obrazach, poduchach, zasłonach czy też naczyniach.

Materiały i tkaniny…
Skandynawowie zakochani są w naturalnych materiałach, jakie tworzą w domu nadzwyczajnie miłą i ciepłą aurę. Na podłodze króluje drewno, które wykańczane jest głównie na dwa sposoby: białą kryjącą farbą bądź specjalisycznym olejem. „Moich klientów namawiam na podłogę olejowaną, która kapitalnie podkreśla rzeczywisty zarys drewna. Wykończone w ten sposób drewno utrzymuje swój oryginalny charakter. We wnętrzach skandynawskich najlepiej wygląda jesion i brzoza” – sugeruje Anna Koszela . Naturalnemu drewnu towarzyszą jasne, zgrzebne tkaniny – głównie juta, len, wełna, bawełna – które to dekorowane są wielokolorowymi haftami lub graficznymi, powtarzalnymi motywami. Ochoczo wykorzystywane są również kamień i skóra.

Rozglądając się za inspiracją…
Jeżeli rozmyślamy się nad adaptacją owego stylu we własnym domu albo mieszkaniu należałoby przyjrzeć się pracom najbardziej uznanych skandynawskich projektantów takich na miarę np. Bruno Mathsson, Alvar Aalto czy też Arne Jacobsen. Aby poczuć ideę skandynawskiego wzornictwa, cenne będzie również odwiedzenie stron internetowych chwalonych wnętrzarskich marek m.in. Louis Paulsen, Marimekko jak i również Iitalla. Dzięki czemu zrozumiemy na czym polega istota skandynawskiego wzornictwa, natchnienie naturą i prostota. Liczne skandynawskie inspiracje znajdziemy wśród realizacji architekt wnętrz Anny Koszeli na stronie www.annakoszela.pl.

O pracowni
Studio projektowania wnętrz Anny Koszeli jest to jeden z najbardziej elektryzujących adresów dla osób, które poszukują fachowego wsparcia w zakresie aranżacji domu lub mieszkania, a jednocześnie cenią sobie nietuzinkowe rozwiązania, oryginalność i pomysłowość. W pracowniAnny Koszeli powstają przede wszystkim koncepty wnętrz prywatnych, lecz w portfolio projektantki znajdziemy też designerskie biura, znakomite salony spa, czy stylowe butiki. Praca nad projektem rozpoczyna się od wnikliwej analizy potrzeb klienta, która ma na celu przygotowanie koncepcji wnętrz spójnej z oczekiwaniami przyszłych użytkowników. Po akceptacji wizji wnętrz czas zasiąść do realizacji projektu. Pracownia jest w stanie wyręczyć nas we wszelkich materiach z tym związanych, od znalezienia odpowiednich wykonawców, przez koordynację prac wykonawczych, a skończywszy na formalnościach inwestorskich.