0

Drewno na taras i balkon

Tarasy i balkony potrafią dodać uroku projektowi każdego budynku. W letnie dni gwarantują nam chwilę ulgi i odpoczynku. Niestety deszcze, śniegi i nanoszący zanieczyszczenia wiatr nie sprzyja tym szczególnie narażonym na czynniki zewnętrzne elementom. Wybierając podłogi na tarasy i balkony często stajemy przed bardzo poważnym dylematem – drewno jest nie tylko naturalne i w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia, ale także niezwykle estetyczne. Sprawia, że przestrzeń zyskuje niepowtarzalny urok i szyk. Niestety ma także wadę – niską wytrzymałość na wilgoć i warunki atmosferyczne. Czy wobec tego musimy z niego rezygnować? Oczywiście, że nie. Drewno w końcu nie jedno ma imię i bez problemu dobierzemy gatunek, który znakomicie sprawdzi się na tarasie lub balkonie i będzie nas cieszył przez długie lata.

Drewno na tarasie lub balkonie

Balkon lub taras, chociaż to część naszego domu, ze względu na swoje położenie są niezwykle często szczególnie narażone na działanie czynników atmosferycznych. To nie powinien być jednak powód do rezygnacji z upragnionego projektu. Pamiętajmy o tym, że drewno, obok niekwestionowanych zalet estetycznych, ma zdecydowanie więcej plusów. Przede wszystkim jest ciepłe, a z drugiej strony nie nagrzewa się nawet pod wpływem ostrego, letniego słońca. Tę zaletę docenią przede wszystkim dzieci, które uwielbiają zabawy na podłodze. Szczęśliwi będą jednak także rodzice – wyjście na taras lub balkon bez butów nie będzie wiązało się z nieprzyjemnym odczuciem chłodu lub jeszcze bardziej nieprzyjemnymi oparzeniami. Drewno świetnie amortyzuje, więc nawet w przypadku potknięcia, odczujemy je zdecydowanie lżej, niż na innych materiałach. Musimy przede wszystkim pamiętać o tym, że termin „drewno” nie oznacza jednego gatunku. Możemy wybierać spośród setek różnych opcji – rozpoczynając na rodzimych drzewach, a kończąc na tych najbardziej egzotycznych. Każdy z nas znajdzie optymalne rozwiązanie – nie tylko pod względem właściwości fizycznych, ale także estetycznych. Deski mają różne kolory i odcienie, a na ich wygląd wpływa także usłojenie oraz sposób ułożenia. Dzięki temu możemy tworzyć niepowtarzalne i niezwykle atrakcyjne kompozycje, o których trwałość wcale nie będziemy musieli się martwić.

Jakie drewno na taras lub balkon?

Mit, według którego drewno nie powinno być wykorzystywane w konstrukcjach zewnętrznych, został już dawno obalony. Na pewno jednak nie wszystkie gatunki sprawdzą się w tej niezwykle wymagającej roli. Musimy zrezygnować z desek podatnych na wilgoć (np. drewna olchy lub buka). Jeżeli zdecydujemy się na standardowe rozwiązania, takie jak sosna lub świerk, nie obejdzie się bez okresowych konserwacji. Deski będą wymagały regularnego olejowania, dzięki któremu na długo zachowają swój wygląd oraz właściwości. W przypadku sosny i świerku żywotność bez impregnacji ocenia się na około 10 lat, rodzimy modrzew europejski to 10-15 lat, znacznie dłużej będziemy cieszyć się jego wschodnim krewnym – modrzewiem syberyjskim, rosnącym w niezwykle trudnym i wymagającym klimacie (15-20 lat). Zdecydowanie więcej możemy wymagać od gatunków egzotycznych. Wbrew pozorom drzewa pochodzące z tropików świetnie dają sobie radę z naszymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki dużej ilości olejków oraz żywic, gatunki takie jak Bangkiraj czy Massaranduba są niezwykle twarde i wytrzymałe. Nie trzeba ich konserwować, jednak jeżeli pominiemy olejowanie, stracą swoją naturalną barwę. A ciekawa kolorystyka to bez wątpienia ich atut. W zamian za to otrzymujemy natomiast bardzo długą żywotność (od 20 do 25 lat).

Drewno modyfikowane termicznie Thermory na taras i balkon

Świetnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie w naszym projekcie drewna modyfikowanego termicznie Thermory. Dzięki zaawansowanemu procesowi, otrzymujemy produkt stabilny wymiarowo oraz odporny na działanie warunków atmosferycznych, grzybów oraz pleśni. Dodatkowym atutem desek Thermory jest ich piękny wygląd – Thermory sosna skandynawska odznacza się atrakcyjną miodową barwą i aż 25 letnią wytrzymałością. Thermory jesion amerykański to z kolei głęboki, ciemnobrązowy kolor i powyżej ćwierć wieku żywotności. W obu przypadkach otrzymujemy olbrzymią wytrzymałość oraz brak konieczności regularnego olejowania i impregnacji. Deski modyfikowane termicznie Thermory patynują, dzięki czemu zyskują szlachetny, często pożądany odcień.

Artykuł został przygotowany przez firmę Komplex Market, dostawcę i producenta desek, paneli oraz podbitki dachowej. W ofercie firmy znajdą Państwo również szeroki asortyment drewna budowlanego oraz drewna konstrukcyjnego.

Tags: